Cały smutek Pustek

Obrazek

Cały smutek Pustek

Kto pamięta ich piosenkę sprzed 4 lat, zatytułowaną „Lugola”, nie będzie zdziwiony. Oto najlepszy polski zespół alternatywny wydaje kolejną, świetną płytę. I tak samo jak kiedyś błyskotliwie bawi się kliszami przeszłości i tajemnicą przyszłości. 

„Marzę o BMXie, pedałując Wigry 3. Złośliwi koledzy oszukują w kapsle. Rozbiłam kolano mam bliznę po huśtawce. Noc żywych trupów, martwe zło nie będzie snów” – w „Lugoli” pokazali kapitalny wycinek świata 9-latka wychowanego w latach 80., którego świat wypełniają sny grozy, podskórny smutek i bolesne gitarowe brzmienia spoza głównego nurtu. Teraz ten 9-latek dorósł i marzenia też się zmieniły, dojrzały wraz z nim. Z sentymentem patrzy na muzykę taneczną, która kiedyś go raczej trochę śmieszyła (a teraz znakomicie pasuje do nowych, pokoleniowych tekstów). Z radością dziecka w ciele 35-latka eksperymentuje z soulem, aksamitnymi klawiszami, gospel, disco. Odkrywa, jak dobrze pozbyć się balastu psychodelii i zaszczepić w sobie ironię, dystans i fascynację kolorowymi jak bańka mydlana, naiwnymi melodiami.

Ale bez obaw – wszystko to nadal przełamują Pustki czystymi inspiracjami, gorzką świadomością i nostalgiczną powagą, jakich próżno szukać u większości polskich artystów. „Safari” to też mocniejsze świadectwo rozdarcia pokolenia X niż jakiekolwiek felietony, artykuły, książki. Sami posłuchajcie:

„Dzieli nas wszystko, łączy miłość i papierosy, dzielą nas krótkie wieczory, prysznice, ulice, konstrukcje domów”, śpiewa ochryple i dramatycznie Basia Wrońska w „Miłość i papierosy”. Krótkie: „Robię to, co zechcę, robię, czego nie chcę” – jest jak dawne „butelki z benzyną i kamienie” Cool Kids of Death.

Minęło 15 lat od założenia Pustek przez Radka Łukasiewicza, ale nadal trudno o lepsze teksty niż ich w polskim rocku alternatywnym, tak jak trudno o lepszą muzykę. Nowocześniejszą, świeższą, głębiej syntetyzującą polskie brzmienia i poezję rocka ostatnich kilkunastu lat. Mamy dopiero marzec i do końca roku mogą pojawić się jeszcze lepsze albumy, które zdyskontują „Safari” w podsumowaniach. Ale na razie ten album rządzi nad Wisłą, a trio już szykuje się do wiosennej trasy. Start 22 marca w łódzkim klubie Scenografia, zakończenie – 7 maja w Lublinie w Teatrze Starym.

Pustki, „Safari” ART 2 Music/Agora, 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s